reklama

Konfitovaná kotleta so zemiakovými plackami, oštiepkom a dressingom

Dnes si predstavíme recept z mojej dielne. Tento recept je náročnejší na čas, no výsledný efekt a chuť stojí za to. Jedného dňa som premýšľal nad tradičnými slovenskými receptami. Bádal som, skúšal som konštruovať v hlave. No tradičné slovenské recepty sú vo veľmi úzkom kruhu sprevádzané haluškami, cez pirohy, až po "jánošíkov ražeň". A tak Vám prinášam, pre mňa, tradičný slovenský recept v kabáte "cuisine nouvelle".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)
Obrázok blogu

Na 4 porcie budeme potrebovať:

4ks(po 250g) vysokej bravčovej krkovičky aj s kosťou alebo mastnejší koniec bravčového karé s kosťou

---ja osobne nerád používam na bravčovú kotletu chudé karé kvôli jeho výslednej suchosti a konfitovaním bude aj krkovička chutiť jemne ako maslo

1kg obyčajnej údenej slaniny

300g údeného oštiepka

---dajte si záležať na výbere kvalitného typu(aspoň 45%)

4 väčšie zemiaky

5 strúčikov cesnaku

2 vajcia

200ml mlieka

100g-200g hladkej múky

---množstvo múky je závislé od vodnatosti zemiakov

500g kyslej smotany

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

soľ

čerstvé mleté čierne korenie

olej

Postup:

Najskôr si nakrájame slaninku na malé rovnaké kocky a dáme ju, za občasného miešania, vytopiť na mierny oheň. Na panvicu pod slaninu dáme aj troška oleja a ešte surovú ju premiešame. Vďaka tomu sa nám slanina nezlepí.

Medzitým mäsko jemne a dôkladne naklepeme(aj pri kosti). Z oboch strán okoreníme a veľmi zľahka osolíme. Necháme ho odležať na pol hodinku v chladničke.

Kým nám mäsko oddychuje a slaninka sa pomaly a veselo topí pripravíme si zemiakové cestíčko. Zemiaky očistíme a nastrúhame na hrubo(vďaka tomu budú placky chrumkavejšie a menej mastné). Pridáme pretlačený cesnak, soľ a čerstvo namleté korenie(podľa chuti), mlieko a vajcia. Zmes riadne premiešame a postupne pridávame múku. Potrebujeme aby nám vznikla hmota, ktorá nebude prehnane múková a zároveň sa bude dať liať. Takto pripravené cestíčko uzavrieme do nádoby a dáme do chladničky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Slaninku máme vytopenú a mäso odležané. Na rozpálenej panvici zprudka osmahneme kotlety z oboch strán a dáme do pekáča(najlešie bude ak máte vysoký a úzky, no dá sa to aj bez neho:). Slaninku cez jemné sitko precedíme. Takto dôkladne scedená a vytopená slanina sa dá skladovať v chladničke pomerne dosť dlhú dobu(podobne ako škvarky). Výpekom zalejeme mäso v pekáči. Je dôležité aby bolo zaliaté úplne a nepretŕčalo. Ak vám výpek nestačí kľudne to dolaďte slnečnicovým olejom.

Trúbu vyhrejeme na 70 stupňov a dáme do nej zakrytý pekáč na 3 hodiny. Ak je mäso hrubšie pridáme jednu hodinu a naopak ak je tenšie jednu hodinu uberieme. Ak nemáme pokrievku, použijeme alobal lesklou stranou von. Táto fáza sa nazýva konfitovanie. Mäsko ostane vo vnútri krásne ružové a šťavnaté. Vytopená masť dodá mäsu jedinečnú a plnú chuť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Po troch hodinách máme kotlety konfitované. Necháme ich ešte hodinku oddýchnuť vo vypnutej trúbe.

Z cestíčka upečieme placky na rozohriatom oleji. Ešte teplé placky na seba vrstvíme, a to tak že začneme plackou, potom dáme plátok oštiepka, opäť placku, oštiepok,...a na záver prepichneme drevenou špajlou. Ak chceme docieliť formu ako na fotke, jednoducho placky pečieme v panvici na lievančeky. Ak nemáte, postupujte rovnako, no z placiek si vykrojte krúžky ;).

Kyslú smotanu, prelisovaný cesnak, soľ a čerstvo namleté korenie použijeme na cesnakový dressing. Zmes nešľaháme, iba jemne premiešame. Totiž, čím viac a rýchlejšie miešame kyslú smotanu, tým viac sa z nej stáva tekutá forma. A my potrebujeme jemný a konzistenciou hustejší dressing, ktorý sa nám nerozlieva ako mlieko.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pred podávaním už len prehrejeme kotlety na rozpálenej panvici. Nie však príliš dlho, aby sa nespustil opäť proces varenia. Maximálne dve minútky z každej strany. Poukladáme na tanier tak, ako na fotke a posypeme vytopenou slaninkou. Môžeme prípadne ozdobiť lístkami petržlenovej hladkej vňaťky.

Môžete si kľudne spraviť aj viac porcií a skladovať v chladničke dlhší čas, pretože konfitovaním a stuhnutím tuku sa mäsko zakonzervuje. V našom prípade sa však čas skladovania skracuje kvôli kosti na kotletách.

Ak budete mať chuť, môžete si namiesto dressingu spraviť jednoduchú omáčku. Napríklad z lesných húb :).

Dobrú chuť.

Gabriel Brázdil

Gabriel Brázdil

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu