Profesionalita vlastným pričinením

Autor: Gabriel Brázdil | 22.2.2013 o 20:49 | Karma článku: 11,39 | Prečítané:  471x

Je zvláštne, ako funguje vnímanie sveta gastronómie. Človek, ktorý, priam, zbožnuje varenie a je pre neho živobytím no i koníčkom nemá odbornú spôsobilosť. Nemá ju pokiaľ nedosiahne 10rokov praxe pod vedením podpriemerných, až priemerných "odborníkov". Alebo má patričný výučný list. V neposlednom rade môže získať vytúžený "certifikát".

Áno, dnes systém týmto spôsobom riadi gastronómiu a radí ju na podpriemernú priečku. Viem o čom hovorím, skončil som gymnázium. Vždy som mal viac ako vzťah k vareniu, bola to vášeň. A tak cestou necestou som si splnil sen. Varím, dodržiavam technologické postupy a nosím košeľu s desiatimi bielymi gombíkmi :).

Bola to však obrovská námaha. Nevlastnil som žiadny dokument poukazujúci na moju odbornosť. A tak ma ľudia súdili a odsudzovali. A áno, je pravdou, že papier znesie všetko. No našla sa jedna reštaurácia, ktorá to so mnou riskla. Jediné, čo som potreboval bol zdravotný preukaz.

No zvláštny je najmä spôsob akým ma "skusení" šéfkuchári, či kuchári učili techniky varenia. Všetci používajú umeliny, všetci používajú zlé postupy. Nehygienické prostredie, mrazenie od výmyslu sveta, že si to ani neviete predstaviť. Niečo mi vadilo, no v podstate mi pripadalo všetko normálne. Bol som presvedčený o tom, že nejeden šéfkuchár je pre mňa prínosom. Naučí ma veľa nových a zaujímavých techník. Vždy mi pripomenie kde robím chybu a s úsmevom na tvári poradí. Opak je pravdou. Drvivá väčšina ľudí v gastronómii v sebe skrýva pretvárku, lož a faloš. Chápem, všetci sa do istej miery bojíme o svoje zamestnanie, či je kríza a či nie. No nevraživosť v extrémnej miere nerobí dobre ani zamestnancom, ani zamestnávateľom. A tak som sa v tomto svete slepačej polievky bez sliepky a zeleniny stal šéfkuchárom. A išlo mi to veľmi dobre. Bol som majstrom bujónovej ságy. O pol šiestej ráno som plnil tristolitrové kotle vodou a sypal kilá práškových sliepok a kráv, mysliac si, že tvorím základ skvelých polievok pre vyše tisíc ľudí. Už iba pridať pár kíl mrazenej zeleniny v tvare dokonalých kociek a hotovo. Je to hrôzostrašné.

 

Aby som sa vrátil k mojej pôvodnej myšlienke. Toto je tá odborná spôsobilosť? Viac ako 5 rokov som sa učil používať prášky? Školy týmto spôsobom pripravujú svojich žiakov a tí to odovzdávajú ďalej?

 

Dovolím si povedať, že za tým vidím, pomaly, biznis s veľkým "B".

 

Stretol som sa s veľkým množstvom kuchárov, striedali sa veľmi rýchlo. Väčšina z nich, podotýkam väčšina, nenávidí varenie. Vyučili sa remeslo, pretože nikde inde sa, vďaka svojim schopnostiam a možnostiam, nedostali. Nemajú vzťah k potravinám, ku kuchárčine a tým pádom neovládajú svoju "odbornú spôsobilosť". Patril som k nim. Jediná vlastnosť, ktorá sa líšila, bola moja vášeň. No nemal som správny vzor.

 

Konečne mi niekto otvoril oči. Štyri dni natáčania relácie s renomovaným šéfkuchárom mi dokonalo otvorilo oči. Pochopil som, čo je správne, čo nesprávne. Začal som si uvedomovať pre mňa veľmi dôležitú vetu: "Vegeta je len drahá soľ." Opäť som našiel v sebe zápal vzdelávať sa, skúšať, variť.

 

Držím sa presvedčenia, že kulinársky ohromiť je drina. Nie nadarmo je táto profesia jedna z najnáročnejších. Tvrdo pracovať, trénovať techniky krájania a skúšať. Byť otvorený novým spôsobom, no držať sa správnych postupov. Všetko menované je skutočná odborná spôsobilosť. Preto si myslím, že by mali existovať inštitúcie na kvalifikované preskúšanie a nie drahé bezvýznamné kurzy. Aby ľudia, ktorí majú skutočnú radosť z varenia mali možnosť nám ju predvádzať po našom príchode do ktorejkoľvek reštaurácie a živiť sa ozajstným varením. Aby sme na tanier nedostali "znudené" mäso a "ochotný" šalát.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sulík: Ak by Kiska založil stranu, stane sa len ďalším rozbíjačom pravice

Ficova hviezda padá a teraz by sa ešte vedel zachrániť na jedno volebné obdobie, hovorí pre SME predseda SaS RICHARD SULÍK o tom, komu by vyhovovali predčasné voľby.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Fašisti oklamali konzervatívcov, o potraty im nejde

Rozpútala sa ďalšia časť kulturkampfu.

EKONOMIKA

Rakúska pošta potrebuje ľudí, hľadá ich aj na Slovensku

Priemerný plat zamestnanca Slovenskej pošty je 727 eur.


Už ste čítali?